R18PD3RID-213S 18V ONE+ Cordless Combi Drill and Impact Driver Starter Kit (2X 1.5Ah) Single
Ryobi R18PD3-0 cordless combi drill
  • three functions: drill, hammer drill and screwdriver
  • suitable for installing curtain rails, tv brackets, shelving and outdoor lights
  • 2-speed gearbox delivers 500/1800 rpm and up to 50 Nm of torque
  • torque settings allow you to drive screws flush for a better finish
  • LED light for working in poorly lit areas
  • ratcheting chuck improves bit grip strength
  • compatible with standard drilling and screw driving bits up to 13 mm
  • integrated bit storage clip keeps the included double-ended (flat head/pozi) bit close at hand
Ryobi RID1801M impact driver
  • delivers very high torque with minimal twist or reactionary feedback through the handle
  • ideal for decking, fencing and roofing
  • suited to fastening larger fixings, coach bolts and long screws
  • variable speed trigger for greater control
  • impact rate of up to 3400 ipm
  • quick-load keyless hex drive for fast bit changes
  • tri-beam LED lights illuminate the work area
  • includes an impact bit and a 1/3" socket adaptor
One+ system compatibility
  • part of the one+ range
  • all one+ batteries and chargers are compatible with all one+ tools
  • 3-year warranty included across the one+ range
  • The R18PD3-0 Combi Drill achieves 50Nm of torque with a no-load speed of 1800rpm to quickly and efficiency drill holes
  • The Ryobi RID1801M achieves a powerful 220Nm of torque with a no-load speed of 3200rpm and a maximum impact rate of 3400ipm.
  • Amazon Exclusive
Brand RYOBI
Voltage 18 Volts
Item weight 1.3 Kilograms
Battery cell composition Lithium Ion
Number of batteries 2 Lithium Ion batteries required. (included)
Torque 220 Newton Meters
Amperage 1.5 Amps
Power source Battery Powered
Maximum Rotational Speed 3200 RPM
Item Weight 1.3 Kilograms
Unit Count 2.0 count
Included Components 2 x 1.5Ah Battery, Charger
Manufacturer Warranty Description 3-year warranty.
Model Number 5133004498
Part Number 5133004498
Country of Origin China
Manufacturer Ryobi
Item Type Name Twin Pack
Best Sellers Rank 34,151 in DIY & Tools (See Top 100 in DIY & Tools) 57 in Combi Drills
ASIN B07P9DL9JS
Customer Reviews 4.7 4.7 out of 5 stars (471) 4.7 out of 5 stars
RYOBI